Impotencja - zaburzenia erekcji - leczenie impotencji

Autor: Mateusz Tokarczyk
Data: 02/05/2021

Zaburzenia erekcji mogą dotyczyć każdego z nas. Jest to nieprzyjemny problem, który może wynikać z wielu czynników. Istotną rolę odgrywa tutaj niezdrowy styl życia, czyli nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb pracy. Nie bez powodu pozostają także używki, które należą do jednej z głównych przyczyn impotencji.

Impotencja powoduje przede wszystkim problemy w sypialni, co przekłada się na codzienne kontakty i zaburzenie relacji wśród partnerów. Dodatkowo może wywoływać wiele innych przykrych skutków, takich jak niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie, stres. Warto wiedzieć, że jeśli dotyczy Cię brak wzwodu, leczenie nie musi przebiegać inwazyjnie i niekomfortowo, a z niektórych rozwiązań możesz skorzystać niemalże w każdej chwili. Sprawdź, jakie są metody leczenia impotencji oraz co powoduje problem ze wzwodem.

zaburzenia wzwodu
Spis treści:
 1. Impotencja - zaburzenia erekcji
 2. Impotencja przyczyny
 3. Brak erekcji - czy to wstyd?
 4. Leczenie impotencji

Impotencja - zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji najczęściej dotyczą mężczyzn między 40 a 50 rokiem życia. Jednak jak wykazują statystyki, nawet kilkanaście procent panów cierpi na problem, jakim jest impotencja, już przed skończeniem 30 lat. Gdy dotyczą nas kłopoty z erekcją, przyczyny mogące stanowić istotną informację, według której powinniśmy dobierać metody leczenia. Jednak zanim przejdziemy do wyjaśnienia kwestii, jakim jest problem z erekcją, do jakiego lekarza się udać oraz jak leczyć impotencję, warto sprawdzić, czym tak właściwie jest impotencja, co to takiego i dlaczego dotknęła właśnie nas.

Impotent. Co to właściwie oznacza?

Impotencja to problem, który następuje w momencie, gdy mężczyzna chce osiągnąć wzwód członka w celu rozpoczęcia współżycia intymnego, jednak nie może tego dokonać. Zaburzenia erekcji u impotenta mogą występować pod postacią trzech rodzajów. Są to:

 1. Impotencja erektywna — Zachodzi, gdy mężczyzna jest niezdolny do osiągnięcia wzwodu
 2. Impotencja orgastyczna — Inaczej niezdolność do osiągnięcia orgazmu przez mężczyznę
 3. Impotencja generatywna — Zaburzenia płodności

O impotencie możemy mówić wówczas, gdy mężczyzna doznaje podniecenia, jednak obserwuje brak wzwodu i wytrysku. Bardzo często jednak zdarza się, że niektórzy mylą impotencję z chwilowymi zaburzeniami wzwodu, które nie występują długotrwale. Kłopoty z erekcją w przypadku impotencji występują niezmiennie od dłuższego czasu. Nie warto jednak bagatelizować tego stanu rzeczy, gdyż zaburzenia erekcji mogą wywoływać wiele przykrych skutków. Żaden mężczyzna nie chce, aby relacje z partnerką, zarówno te na co dzień, jak i te dotyczące sfer intymnych, nie układały się według jego myśli. Każdemu z nas zależy na tym, aby partnerka była w pełni usatysfakcjonowana ze stosunku, a także abyśmy my mogli czerpać jak najwięcej przyjemności z bliskości. Niestety, impotencja jest problemem, który może skutecznie pokrzyżować nam plany i spowodować nawet stały rozkład pożycia.

Jeśli masz problemy ze wzwodem, jego powody mogą stanowić dla Ciebie swoisty sygnał, który alarmuje o tym, co w swoim życiu robisz nieodpowiednio. W wielu przypadkach (zwłaszcza wśród młodych osób) drobne zmiany mogą całkowicie zlikwidować te kłopoty.

Niekonieczne jest wówczas podejmowanie inwazyjnych metod leczenia impotencji. Na poprawę docierania krwi do ciał jamistych prącia możemy wpłynąć samodzielnie poprzez zmianę naszego żywienia, wdrożenie codziennego ruchu, unikanie alkoholu i wielu innych. Nawet małe kroki mogą pomóc w zmianie jakości naszego życia, a także w poprawie stosunków seksualnych.

przyczyny impotencji

Impotencja przyczyny

Przyczyn zaburzeń erekcji może być naprawdę wiele i uzależnione są one zarówno od naszego wieku, stylu życia, jak i kondycji zdrowotnej. Jednak niezależnie od powodów, które wywołują impotencję, każdy mężczyzna może przechodzić tego typu problem z wieloma trudnościami. Bardzo często jest on czynnikiem wywołującym stres i nerwy, a także silnie wpływającym na naszą psychikę. Obawiamy się ośmieszenia, wyśmiania przez partnerkę lub zawiedzenia. Chcemy jak najlepiej sprostać zadaniu, a wizja braku erekcji skutecznie nam to uniemożliwia. W wyniku tego typu elementów, w przyszłości mogą pojawić się liczne zahamowania w sferze seksualnej, przez które będziemy niezdolni do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Warto wiedzieć, że mogą one wystąpić nawet wtedy, kiedy wyleczymy problemy ze wzwodem i fizycznie będziemy mogli swobodnie uprawiać stosunek, jednak psychika będzie powodowała swoistą blokadę.

Wróćmy do najczęstszych przyczyn impotencji. Głównym powodem tego problemu są zaburzenia krążenia często wynikające z chorób np. nadciśnienia tętniczego lub miażdżycy. Tego typu choroby wywołują liczne zmiany w naczynkach krwionośnych np. docieranie zbyt małej ilości krwi do ciał jamistych prącia.

Przyczyny impotencji możemy podzielić na:

 1. Przyczyny wynikające z problemów krążeniowych — Obecnie jest to najczęściej występująca grupa powodów impotencji. Obejmuje ona ponad połowę impotentów, a jej przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Mogą one występować po udarach mózgu i zawałach serca, ale także wiązać się z miażdżycą, nadciśnieniem, czy też wadami układu sercowo-naczyniowego. W takim przypadku do ciał jamistych prącia dociera zbyt mała ilość krwi lub uniemożliwione zostaje ich stwardnienie. W wyniku tego czas potrzebny na osiągnięcie erekcji jest znacznie wydłużony, członek nie jest w pełni twardy, a wzwód może zakończyć się zbyt wcześnie.
 2. Zaburzona erekcja podłożu psychicznym — Wiąże się z występowaniem lęku w wyniku obawy przed kontaktami seksualnymi. Może być spowodowana stresem, kompleksami, brakiem pewności siebie, traumatycznymi przeżyciami w przeszłości (np. Molestowaniem seksualnym), lękiem przed grzechem, obawianiem się zapłodnienia, nastawieniem zadaniowym, napięciami sytuacyjnymi, obawą przed ośmieszeniem.
 3. Problemy z hormonami — Zaburzenia erekcji na tle hormonalnym najczęściej dotyczą osób w okresie andropauzy lub po jej przejściu. Dotyczy około 5-10% panów w grupie impotentów.
 4. Zaburzenia wzwodu neurogenne — Wynika z urazów i chorób kręgosłupa, w którym umiejscowiony jest ośrodek erekcji. Może obejmować także problemy wynikające z chorób neurologicznych np. cukrzycy, epilepsji, stwardnienia rozsianego.
 5. Problemy z erekcją mieszane — w tym przypadku określenie jednej przyczyny będzie niemożliwe. Zaburzenia erekcji mogą wynikać z wielu czynników występujących jednocześnie.
problem z impotencją

Brak erekcji - czy to wstyd?

Brak erekcji może zdecydowanie zmieniać jakość naszego pożycia seksualnego. Niegdyś problem ten był tematem tabu, jednak we współczesnych czasach mamy coraz większą świadomość zarówno swojego ciała, jak i zdrowia. Wiemy, że problem ze wzwodem może wynikać z wielu czynników, które nie zawsze są zależne od nas. Bardzo często jego powodem są choroby, które odziedziczyliśmy genetycznie lub które dotknęły nas znienacka. Nie zawsze posiadamy możliwość, aby zniwelować kwestie powodujące zaburzenia erekcji, jednak z samym zaburzeniem możemy skutecznie sobie radzić.

Duża liczba mężczyzn posiada jednak problemy w tym, aby szczerze rozmawiać o impotencji. Nic dziwnego, gdyż ingeruje to w naszą męskość. Od zawsze jesteśmy łowcami, który zawsze chcą być pozytywnie odbierani w oczach kobiet, również jeśli ocena dotyczy naszych umiejętności seksualnych. Nic więc dziwnego, że w łóżku chcemy zadowalać partnerki na różne sposoby, a kłopot ze wzwodem zdecydowanie nam to uniemożliwia. Nie musimy jednak bać się rozmowy z partnerką, gdy dotknie nas ten problem. Pozostaje jednak pytanie, co powiedzieć kobiecie?

Problem z seksem - co powiedzieć kobiecie?

W naszych związkach podstawą, która umożliwia utrzymanie relacji na odpowiednim poziomie, jest szczerość. Nie warto ukrywać impotencji przed kobietą i unikać z tego powodu kontaktów intymnych. Partnerka w takiej sytuacji może zupełnie inaczej odebrać nasze sygnały i np. posądzać nas o zdradę lub odebrać działania personalnie i wątpić w swoją atrakcyjność. Może to powodować wiele niedomówień w związku partnerkim, które nie wpływają pozytywnie na więzi oraz jakość wspólnego życia. Podczas szczerej rozmowy możecie wspólnie zastanowić się nad znalezieniem konkretnych przyczyn oraz dobrać skuteczne leczenie.

Warto jednak przeanalizować nieinwazyjne metody, z których możecie skorzystać samodzielnie bez pomocy lekarza. Jest to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy nie zmagamy się z poważnymi chorobami, takimi jak miażdżyca czy cukrzyca typu 2.

Leczenie impotencji

impotencja leczenie

Wiele osób, których dotknął problem braku wzwodu, zadaje sobie pytanie jak leczyć impotencję? Warto wiedzieć, że leczenie impotencji jest możliwe na wiele sposobów, które dobierane są do stanu zdrowotnego oraz przyczyn ją wywołujących. Leczenie jest bardziej złożone, gdy chorujemy na różnego typu schorzenia oraz przyjmujemy różne leki np. hormonalne, przeciwcukrzycowe itp. W takiej sytuacji niezbędne będzie skonsultowanie się z lekarzem, aby móc dobrać odpowiednią metodę leczenia, farmaceutyki oraz stężenie poszczególnych substancji, a także zastosowanie nieinwazyjnych rozwiązań, które nie będą wpływały na Twój stan zdrowotny.

Problemy ze wzwodem. Jaki lekarz?

Gdy posiadamy problem z erekcją, do jakiego lekarza musimy się udać, aby pomógł nam poprawie libido oraz dobrał odpowiednie leczenie? Wiele mężczyzn wstydzi się odbyć wizyty lekarskiej i nie chce otwarcie rozmawiać o swoim problemie. Ważne jest jednak, że unikanie diagnostyki nie pomoże w rozpoznaniu problemu oraz jego przyczyny. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który podczas wizyty przeprowadzi wywiad lekarski oraz scharakteryzuje problem pod względem powodów. Otrzymamy odpowiedź na pytanie, czy na impotencję mają wpływ nieodpowiedni styl życia (zwykle są to: palenie papierosów, picie dużej ilości alkoholu, siedzący tryb pracy, niezdrowa dieta), czy jest ona wynikiem występujących schorzeń ogólnoustrojowych lub jest wywołana przyjmowaniem niektórych leków.

W wielu przypadkach konieczne będzie wykonanie badań, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie potencjalnych przyczyn organicznych np. stężenia glukozy, poziomu cholesterolu, poziomu testosteronu itp. Warto więc przygotować się na badania takie jak: USG prostaty, badania ciał jamistych.

Jak leczyć impotencję?

jak leczyć

Leczenie braku wzwodu przeprowadza się najczęściej za pomocą leków, odpowiednio dobranych do charakteru problemu. Farmaceutyki są zwykle stosowane w przypadku impotencji na tle hormonalnym. Podaje się przykładowo testosteron (gdy mamy jego niedobór) lub specyfiki, które wpływają na obniżenie poziomu prolaktyny. Leczenie może przyjmować także formę psychoterapii, gdy nasze kłopoty z erekcją są związane ze sferą emocjonalną i wynikają z urazów seksualnych, negatywnego wpływu środowiska rodzinnego, czy też z nerwic i lęków. Zazwyczaj terapia psychologiczna przeprowadzana jest przez okres od 5 do 7 tygodni, po czym pojawiają się duże rezultaty.

W przypadku impotencji na tle krążeniowym, lekarz najczęściej decyduje o zastosowaniu leczenia w formie zastrzyków. Wstrzykiwana zostaje bowiem prostaglandyna. Zdarza się, że tego typu leczenie pacjent może zastosować samodzielnie w warunkach domowych. Lekarz daje jednak mu instruktaż, w jaki sposób ma wykonywać poszczególne kroki. Zastrzyki stosuje się w chwili, gdy chcemy rozpocząć współżycie. Wzwód następuje bowiem po około 15-20 minutach i utrzymuje się do godziny. Gdy zaobserwuje się poprawę krążenia, dawka leków jest zmniejszana.

Leczenie może przyjąć także formę zabiegu chirurgicznego, jednak tego typu metody stosowane są jedynie wtedy, gdy naczynia krwionośne członka ulegają znacznemu zniszczeniu. Jest to wywołane skutkami miażdżycy. W takich przypadkach lekarze często proponują pacjentom zastosowanie tzw. by-passów, które polegają na pobraniu żył (zazwyczaj z uda) oraz wykonaniu ich przeszczepu do penisa. Dzięki temu zostaje poprawione ukrwienie członka, a problemy z erekcją znikną. Ważną kwestią jest jednak przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, gdyż jeśli nie będziemy odpowiednio o siebie dbali, impotencja może pojawić się ponownie.

Tabletki na erekcję

erekcja tabletki

Jeśli chcemy skorzystać z nieinwazyjnych metod leczenia, może skorzystać z rozwiązania, jakim są bezpieczne tabletki na potencję. Tego typu specyfiki przyjmują formę suplementów diety, które zostały opracowane na bazie naturalnych składników. Dzięki temu są w pełni bezpieczne dla każdego pacjenta i raczej nie powodują skutków ubocznych, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zalecanych dawek.

Preparaty zwiększające sprawność seksualną, poprawiające libido, zapobiegające impotencji, to przede wszystkim tabletki wpływające na ukrwienie penisa oraz dodające energii. Najczęściej zawierają organiczne wyciągi z roślin takich jak: żeń-szeń, korzeń maca, palma sabałowa, miłorząb, pokrzywa, guarana, jałowiec brazylijski, johimbina, nasiona dyni, drzewo potencji. Związki zawarte w suplementach nie tylko poprawiają wydolność i wpływają na wzrost pożądania, ale także dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Ważnymi kwestiami są również rozszerzanie naczyń krwionośnych, pobudzenie systemu nerwowego, poprawa jakości spermy, wzrost libido.

Pompka do penisa

Dobrym pomysłem na erekcję jest również pompka do penisa, której możemy używać samodzielnie w domu. Tego typu narzędzie nie jest skomplikowane i pomaga nam w zaledwie kilka minut wywołać wzwód. Jak jej używać? Po napompowaniu powietrza w pompce zostaje wytworzone podciśnienie, które umożliwia powiększenie członka. Jest to możliwe dzięki wzmożeniu napływu krwi do trzonu prącia, co powoduje silniejszą erekcję. Jest to jedna z tańszych i skutecznych metod zarówno na powiększanie rozmiarów członka, jak i dobry sposób na leczenie impotencji.

Literatura:

 1. Wikipedia: "Impotencja"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Impotencja
 2. Wikipedia: "Zaburzenia erekcji"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_erekcji
 3. National Health Service (U.K.): "Erectile dysfunction (impotence)"
  https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/
 4. National Health Service (U.K.): "Why can I not get and keep an erection?"
  https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/why-can-i-not-get-and-keep-an-erection/
Mateusz Tokarczyk

O autorze

, Seks może być dobry albo słaby. Nasza wiedza na temat męskości pozwoli sprawić, że Twój będzie najlepszy! Odwiedzaj nas regularnie.