Jak poprawić jakość nasienia? Płodność mężczyzny.

Autor: Mateusz Tokarczyk
Data: 20/05/2021

Według najnowszych badań laboratoryjnych jakość nasienia, które produkowane jest przez mężczyzn, znacząco spada. Powodem takiego zjawiska jest przede wszystkim mało aktywny tryb życia, zbyt dużo czasu, jaki spędza się przed komputerem oraz brak zbilansowanej diety.

Obecnie aż 62% przebadanych mężczyzn ma problemy ze zjawiskiem, jakim jest ruchliwość plemników. Jakość spermy jest bardzo ważna, gdyż wpływa na płodność i szanse, że partnerka zajdzie w ciążę.

Leczenie męskiej płodności nie jest tak proste, jakby się wydawało. Trzeba dbać jednak o suplementację organizmu w niezbędne witaminy C. Ważnym składnikiem organizmu mężczyzny jest także Witamina E, która wpływa na ruchliwość plemników.
Wpływ na jakość spermy ma wiele czynników, o których można dowiedzieć się w artykule.

płodność mężczyzny
Spis treści:
 1. Od czego zależy jakość nasienia?
 2. Badanie jakości spermy
 3. Jak poprawić jakość nasienia?
 4. Tabletki na płodność dla mężczyzn

Od czego zależy jakość nasienia?

Mała ilość spermy przyczyny

Mała ilość spermy w organizmie mężczyzny może mieć przyczyny na poziomie żywienia, aktywność fizycznej oraz suplementacji organizmu. Warto włączyć do swojej podstawowej diety takie elementy jak np. pestki dyni, koenzym Q10 oraz produkty bogate w związek chemiczny, jakim jest witamina C. Jakość nasienia wiąże się także z ilością plemników, jakie są produkowane przez jądra mężczyzny.

Niewielkie ilości plemników mogą mieć wpływ na poziom płodności, który jest bardzo ważny podczas starania się o dziecko. Ruchliwość, jaką posiadają plemniki, warto poprawić, gdyż nieleczone problemy tego typu mogą w późniejszym czasie okazać się tragiczne w skutkach. Niedobory którejkolwiek witaminy lub niepoprawna dieta mają negatywny wpływ na ilość spermy oraz ruchliwość, którą charakteryzują się plemniki.

Męska duma często nie pozwala na wykonanie badań, które odnoszą się do leczenia niepłodności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mężczyźni są coraz bardziej narażeni na takie schorzenia. Aby zwiększyć swoje szanse na dziecko, warto wiedzieć, jakie są przyczyny małej ilości spermy. Niewielka ilość plemników spowodowana jest najczęściej brakiem zbilansowanej diety, niedoborami witamin oraz ciągłym stresem.

Teratozoospermia

teratozoospermia

Budowa plemników jest określana już na etapie wykonywania badań, odpowiadających na pytanie jak poprawić jakość nasienia. Schorzenie, jakim jest teratozoospermia spowodowane jest nieprawidłową budową komórek nasienia. Głównymi powodami, które wskazują na problemy tego typu, są: nieprawidłowa wielkość plemnika, zbyt duża powierzchnia wakuol, okrągły lub gruszkowaty kształt plemnika.

Obecnie występuje wiele czynników, które wpływają na anomalia związane ze zjawiskiem, jakim jest ruchliwość plemników.

Przyczyną występowania teratozoospermii jest najczęściej:

 1. Nadużywanie alkoholu
 2. Palenie papierosów
 3. Przegrzanie okolicy jąder poprzez ciepłe kąpiele, saunę lub trzymanie laptopa na kolanach.

Leczenie tego schorzenia polega przede wszystkim na zmianie podstawowych nawyków, suplementację odżywkami, w których składzie jest witamina E oraz kwas foliowy. Warto zrezygnować z przyzwyczajeń żywieniowych i nałogów, a także przyjmować antyoksydanty, które dają pewną szansę na przywrócenie płodności. Wszelkie zmiany są odczuwalne już nawet po 3 miesiącach kuracji.

Asthenozoospermia

Schorzenie tego typu występuje, kiedy ilość plemników mężczyzny jest niewystarczająca, by móc starać się o potomstwo. Męska płodność z problemami zmniejszonej ruchliwości plemników może uniemożliwić naturalne zapłodnienie komórki jajowej.

Noszenie zbyt ciasnej bielizny, ciepłe kąpiele oraz nawyki w postaci nadużywania alkoholu i papierosów mogą być przyczynami występowania asthenozoozpermii.

Lekarze sugerują, aby przy wykryciu nasienia, które wykazuje słabą jakość zdecydować się przede wszystkim na zmianę swoich nawyków żywieniowych oraz przyjmować nasiona i żywność bogatą w związki chemiczne takie jak np. witamina C, E lub B.

Kwas foliowy i jego stężenie w organizmie mężczyzny wpływa na płodność i pozwala poprawić jakość nasienia. Leczenie asthenozoospermii jest stosunkowo proste, a efekty zmiany nawyków widoczne już po 1,5 miesiąca stosowania kuracji.

jak poprawić jakość nasienia

Badanie jakości spermy

Morfologia plemników

Morfologia plemników jest badaniem, które wykonuje się podczas sprawdzania jakości nasienia. Badania tego typu wykonuje się najczęściej wtedy, kiedy partnerzy mają problem ze staraniami się o dziecko. Aby wykluczyć wszelkie problemy, które zaliczane są do objawów niepłodności, warto poznać budowę plemnika poprzez wykonywanie morfologii.

Regularne wykonywanie morfologii pozwala wykluczyć nawet najbardziej niebezpieczne problemy z produkcją plemników, które mogą mieć podłoże nawet w nowotworach, które należy bezzwłocznie leczyć.

Test męskiej płodności

jak wzmocnić plemniki

Test męskiej płodności można wykonać łatwo w każdej klinice zajmującej się leczeniem niepłodności oraz sprawdzenia budowy komórek, jakie znajdują się w spermie. Problemy partnerów z płodnością to nic wstydliwego, gdyż duża część społeczeństwa cierpi na tego typu schorzenia.

Test jakości plemników, które produkowane są przez jądra mężczyzny, jest bardzo ważny, gdyż pozwala wykluczyć wiele schorzeń mogących mieć wpływ nawet na życie człowieka.

Badanie nasienia - jak się przygotować?

Do badania nasienia należy się odpowiednio przygotować, gdyż tylko jego poprawne wykonanie pozwoli uzyskać dokładne wyniki. Dzięki temu można wykluczyć wszelkie problemy związane z niepłodnością, a także wprowadzić kompleksowe leczenie przynoszące dobre efekty.

Przed wykonaniem badań należy zachować wstrzemięźliwość od stosunku co najmniej kilka dni przed samym badaniem. Ma to wpływ na ostateczne wyniki, dlatego każdorazowo trzeba stosować się do zaleceń lekarza. Poprawnie wykonane badania to gwarancja szybkiego dobrania leczenia, które będzie przynosiło zadowalające efekty.

poprawa jakości nasienia

Jak poprawić jakość nasienia?

Dieta dla przyszłego taty

Każdy mężczyzna powinien zwracać uwagę na swój tryb życia oraz sposób żywienia jeśli pragnie zostać przyszłym tatą. Brokuły, olej, mięso oraz pestki dyni to podstawowe produkty, które powinny znaleźć się w diecie dla przyszłego taty. Kobieta w ciąży musi się zdrowo odżywiać, jednak aby w tę ciążę zajść, mężczyzna musi zadbać o swoje żywienie, by poprawić jakość nasienia.

Reasumując, mężczyźni starający się o dziecko powinni spożywać produkty takie, jak:

 1. szpinak
 2. owoce
 3. ryby
 4. produkty bogate w witaminy

Zbilansowana dieta oraz suplementy, jakie można spożywać, mają ogromny wpływ na płodność. Orzechy są równie ważnym elementem żywienia, gdyż wpływają na niedobory witaminy E i B.

Czego należy unikać, by zadbać o nasienie?

wzmocnienie nasienia

Aby zadbać o jakość swojego nasienia, należy pamiętać, by prowadzić zdrowy tryb życia i spożywać produkty żywnościowe takie, jak: orzechy, brokuły, owoce, szpinak i ryby. Im mniej niezdrowej żywności, a więcej produktów, do których zaliczamy: nasiona i mięso, tym lepsze mogą być parametry uzyskane podczas badań.

Aktywność fizyczna jest równie ważna podczas dbania o swoje plemniki. Wpływ na produkcję nasienia ma przede wszystkim aktywność fizyczna, poziom testosteronu, a także zwracanie uwagi, na to, co powinno się jeść.

By zadbać o swoje nasienie, trzeba zrezygnować z wszelkich używek w postaci alkoholu, papierosów oraz produktów, które posiadają słabe parametry żywnościowe. Zdrowy styl życia to nie wszystko, gdyż wzbogacenie diety w oleje roślinne, orzechy, ryby i owoce pozwala na uzyskanie lepszych wyników podczas badania.

Jaką bieliznę nosić?

teratozoospermia

Problemy męskiej części partnerów dotyczą głównie niedoborów testosteronu w organizmie. Zbyt ciasna, niewygodna bielizna może powodować występowanie schorzeń, które mają wpływ na produkcję nasienia przez jądra mężczyzny.

Trzeba więc nosić tylko wygodną bieliznę, która nie uciska narządów płciowych. Szukaj więc tylko dobrych jakościowo produktów, które dopasowane są rozmiarem oraz wykonane z oddychających materiałów.

Tabletki na płodność dla mężczyzn

Informacje na temat tego, jakie tabletki na płodność dla mężczyzn warto kupić, są ogólnodostępne w internecie oraz u lekarza specjalisty. W sieci i aptekach dostępnych jest wiele suplementów diety mających naturalny skład i tylko takie są polecane.

Trzeba też pamiętać, że żadne suplementy nie spowodują zmiany DNA oraz mogą przynosić lepsze efekty w połączeniu ze zdrowym stylem życia.

Literatura:

 1. Wikipedia: "Plemnik"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plemnik
 2. National Health Service (U.K.): "Low sperm count"
  https://www.nhs.uk/conditions/low-sperm-count/
 3. National Health Service (U.K.): "How can I improve my chances of becoming a dad?"
  https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/how-can-i-improve-my-chances-of-becoming-a-dad/
Mateusz Tokarczyk

O autorze

, Seks może być dobry albo słaby. Nasza wiedza na temat męskości pozwoli sprawić, że Twój będzie najlepszy! Odwiedzaj nas regularnie.